Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 – 5. prosince 1791) byl rakouský hudební skladatel a klavírní virtuos, který je považován za jednoho z největších hudebních géniů všech dob. Mozart se narodil v Salcburku v Rakousku a již v dětství ukázal mimořádný hudební talent. Jeho otec, Leopold Mozart, byl rovněž hudebník a brzy rozpoznal synův talent a začal ho intenzivně trénovat.

Narození:27.1. 1756 , Salzburg, Rakousko *
Úmrtí:5.12. 1791 ve věku 35 let, Vídeň, Rakousko †
Znamení zvěrokruhu:vodnář
Výška:163 cm

Mozart byl brzy proslulý svými skladbami, včetně oper, symfonií, koncertů a mnoha dalších hudebních děl. Jeho hudba byla velmi populární v celé Evropě a dodnes se řadí mezi nejvýznamnější hudební skladatele v historii.

Mezi jeho nejznámější skladby patří opery Don Giovanni, Kouzelná flétna a Figarova svatba, symfonie G moll a Jupiter, klavírní koncerty č. 20 a 21, Requiem a mnoho dalších. Jeho hudba byla poznamenána mimořádnou harmonií, melodickou invencí a technickou dokonalostí.

Wolfgang Amadeus Mozart působil ve Vídni po většinu své profesionální kariéry. V roce 1781 se přestěhoval do Vídně, kde se usadil natrvalo a začal pracovat jako nezávislý hudební skladatel a klavírista. V té době již měl za sebou řadu úspěchů a byl známý po celé Evropě.

Ve Vídni Mozart setrval až do své smrti v roce 1791. Během této doby se stal jedním z nejvýznamnějších a nejuznávanějších hudebních skladatelů v Rakousku a po celé Evropě. Získal řadu důležitých patronů a přátel, včetně císaře Josefa II., který mu udělil titul „Kammerkomponist“ (komorní skladatel) a poskytl mu finanční podporu.

„Ani vznešený stupeň inteligence nebo fantazie, nebo obou spolu nevede k tomu, aby se člověk stal géniem. Láska, láska, láska, ta je duší génia.“ – Mozartův citát o lásce

Během svého pobytu ve Vídni Mozart napsal mnoho svých nejslavnějších a nejvýznamnějších děl, včetně oper Don Giovanni, Kouzelná flétna a Figarova svatba, klavírních koncertů a symfonií. Vídeň byla v té době kulturním centrem Evropy a Mozartova hudba zde zaznamenala velký úspěch a přízeň publika.

Mozartova kariéra trvala pouhých 35 let a zemřel velmi mladý v roce 1791 v závěru svého života na následky nemoci. Jeho hudba však nadále přežívá a dodnes je velmi oblíbená a oceňována po celém světě.

Wolfgang Amadeus Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart

Mozartovy koule

Mozartovy koule jsou malé kulaté bonbony, které jsou tradičním sladkým pokrmem v Rakousku. Jsou pojmenovány právě po slavném rakouském hudebníkovi Wolfgangu Amadeovi Mozartovi. Tyto bonbony jsou plněny marcipánem, oříšky a pistáciovou nádivkou a jsou obalené vrstvou mletého cukru a kakaa.

Mozartovy koule byly poprvé vyrobeny v Salcburku v roce 1890. Tehdy je vytvořil sladký výrobce Paul Fürst, který využil speciální formu na bonbony a kombinoval různé ingredience, včetně marcipánu, mandlí, pistácií a kakaa. Mozartovy koule se staly populárními díky svému lahodnému sladkému chuťovému zážitku a také díky tomu, že se staly populárním suvenýrem pro turisty navštěvující Rakousko.

Dnes jsou Mozartovy koule oblíbeným sladkým pokrmem nejen v Rakousku, ale také v celé Evropě a po celém světě. Existují různé druhy Mozartových koulí, včetně tradičních klasických verzí i variant s různými příchutěmi a v různých velikostech.

Mozartovy koule
Mozartovy koule