Doprava – MHD

Vídeňská MHD (Wiener Linien) je velmi rozvinutá a spolehlivá. Turistům nabízí řadu možností, jak se po městě pohybovat.

Vídeňskou MHD tvoří metro, tramvaje, autobusy a vlaky příměstské dopravy. Jízdné se platí pomocí speciálních jízdenek, které lze zakoupit v automatech, v trafikách nebo v předprodejích Wiener Linien.

Pro turisty je nejvýhodnější koupit si turistickou jízdenku, která je platná po dobu 24, 48 nebo 72 hodin a umožňuje neomezené cestování ve všech zónách města. Turistická jízdenka také zahrnuje slevy na vstupné do některých muzeí a turistických atrakcí.

Městská doprava v centru Vídně je velmi efektivní a častá, takže čekání na spoj by nemělo trvat příliš dlouho. Pokud máte nějaké dotazy ohledně cestování MHD, na zastávkách a ve stanicích metra jsou k dispozici informační panely, na kterých jsou vysvětleny trasy a jízdní řády.

MHD ve Vídni

Vídeňská MHD je velmi bezpečná a čistá, a je proto skvělou volbou pro turisty, kteří chtějí objevovat město.

Ceny

Ceny pro vídeňskou MHD jsou stanoveny podle různých kritérií, jako jsou délka trasy, délka platnosti jízdenky a zóny, kterými cestujete. Níže jsou uvedeny základní informace o cenách vídeňské MHD na rok 2023:

  • Jednotlivá jízdenka: cena se pohybuje od 2,50 eur do 2,80 eur, v závislosti na tom, v jakých zónách jedete a jak dlouho bude platná.
  • 24-hodinová jízdenka: cena je 8,00 eur, platí však pouze v zónách 100, 101, 102, 107 a 108 (což jsou v podstatě zóny vnitřního města Vídně).
  • 48-hodinová jízdenka: cena je 14,10 eur, platí však pouze v zónách 100, 101, 102, 107 a 108.
  • Týdenní jízdenka: cena je 17,10 eur, platí v zónách 100, 101, 102, 107 a 108.

Existují také různé slevy pro děti, studenty a seniory. Vídeňská MHD je velmi rozvinutá a spolehlivá, takže pokud cestujete po Vídni, určitě stojí za to zvážit použití MHD jako dopravního prostředku.

Hlavní nádraží – Hauptbahnhof

Vídeňské hlavní nádraží (německy Wiener Hauptbahnhof) je hlavní železniční nádraží ve Vídni, hlavním městě Rakouska. Bylo postupně otevřeno mezi roky 2014 a 2015 a nahradilo starší nádraží Südbahnhof, které bylo uzavřeno a přestavěno na novou zastávku metra.

Vídeňské hlavní nádraží je moderní a dobře vybavené nádraží, které slouží jako důležitý dopravní uzel pro celou střední Evropu. Je spojeno s mnoha významnými evropskými městy, jako jsou Berlín, Budapešť, Praha, Bratislava a Mnichov, a nabízí širokou škálu služeb a vybavení pro cestující.

V nádražní hale se nachází několik obchodů, restaurací a kaváren, kde si mohou cestující odpočinout a občerstvit se před nebo po své cestě. V nádražní budově také najdete informační pulty, kde vám personál rád poskytne informace o vlakových spojeních, místní dopravě a turistických atrakcích.

Nádraží je velmi dobře napojeno na místní dopravu, což usnadňuje cestování do různých částí města. K dispozici jsou různé autobusové a tramvajové linky, a také metropolitní železnice (S-Bahn), která spojuje Vídeň s okolními městy a obcemi.